Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O inwestycjach i inwestowaniu >> Dlaczego inwestycja w grunt zawsze...

Dlaczego inwestycja w grunt zawsze się opłaca?

Trzeba przyznać, że obecna sytuacja w kraju (inflacja) i za wschodnią granicą (wojna) jest dość nieprzewidywalna. Raty kredytów regularnie rosną, ceny paliw niepokoją, a w sklepach za podstawowe produkty spożywcze płacimy coraz więcej. Czy to właściwy czas, żeby myśleć o inwestycjach? Zdecydowanie tak, ale kluczowy jest dobór inwestycji, którą będzie charakteryzował odpowiedni potencjał wzrostu. Idealnym rozwiązaniem na czasy niepewności jest zakup… gruntu.

Żeby uzasadnić to twierdzenie, warto sięgnąć do amerykańskiej historii. Jak można zobaczyć na poniższym wykresie, na przestrzeni 100 lat ceny nieruchomości rosły nawet w czasie konfliktów zbrojnych i był to stały, konsekwentny wzrost.

Spójrzmy również, jak kształtowały się ceny ziemi rolnej w Polsce na Warmii i Mazurach wg danych GUS. Jeśli zainwestowałeś tysiąc złotych w 2004 roku, to dzisiaj możesz liczyć na spektakularny wzrost wartości gruntu aż o 1030%!

Dlaczego tak się dzieje?

Między innymi przez rosnący popyt – podstawowe prawo ekonomii mówi, że jeśli podaż jest stała, a rośnie popyt, to również rośnie cena. Jeśli nawet zdarzyłaby się jakaś chwilowa stagnacja, to szybko cena wróci do swojego poziomu i będzie utrzymywać swój wzrostowy trend. Widać to zjawisko nawet w gospodarkach bardziej rozwiniętych od naszej, gdzie mimo większego nasycenia rynku, wciąż mamy do czynienia ze wzrostem. Ziemia jest również niezbędna, żeby wytwarzać inne produkty i usługi – bez niej nie da się na przykład wybudować nowoczesnych biurowców w miastach, domków rekreacyjnych nad jeziorem, ani też hali produkcyjnej, magazynów czy domu jednorodzinnego.

Czy to dobry czas na inwestycję?

Wielu potencjalnych inwestorów zastanawia się, czy w warunkach galopującej inflacji i postępującego konfliktu za wschodnią granicą warto myśleć o, najczęściej długoterminowym, lokowaniu pieniędzy. Specjaliści uważają, że konflikt zbrojny na Ukrainie nie wpłynie negatywnie na wartość gruntów. Przeciwnie – ich ceny nadal będą konsekwentnie rosły, szczególnie tych atrakcyjnie położonych, w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych, wśród natury. Gdy z czasem okoliczna infrastruktura rozwija się, ziemia jeszcze bardziej zyskuje na wartości i jest to stale potwierdzająca się tendencja. Dodatkową korzyścią jest możliwość łatwego

i bezpiecznego przechowywania dużego kapitału: ziemi nie można zgubić, ukraść ani zepsuć.

W warunkach obecnie wysokiej inflacji pojawia się potrzeba przeniesienia kapitału do bezpiecznej przystani, jaką bezsprzecznie jest ziemia. Nie jest narażona na nagłe spadki cen, a także nie zniknie, gdyż jest dobrem materialnym. Warto zaznaczyć, że ziemia jest dobrem ograniczonym, bo nie da się jej wyprodukować i po prostu nigdy nie będzie jej więcej. Nie trzeba również płacić za jej utrzymanie, w przeciwieństwie do konieczności opłacania czynszu za mieszkanie, remonty i konserwacje.

Poniższy wykres Moody’s Analytics, przygotowany jeszcze w czasie szalejącej pandemii, bardzo jednoznacznie pokazujący, że im wyższa inflacja, tym gwałtowniejsza prognoza wzrostu wartości gruntów (ponad poziom inflacji).

Z kolei z najnowszych badań firmy Kantar przeprowadzonych na zlecenie Rodzinnych Inwestycji wynika, że świadomość Polaków o zaletach inwestowania w ziemię jest naprawdę budująca! Aż 55% Polaków uważa, że w czasach inflacji warto lokować kapitał w ziemię. Osoby uważające, że w obliczu spadku wartości pieniądza należy inwestować w ziemię, za największą zaletę wymieniają właśnie rosnącą wartość gruntów (47%). Ponadto według Polaków, inwestycja w ziemię jest bardziej bezpieczna niż inwestycje na innych rynkach kapitałowych (37%). Jej kolejne zalety to możliwość realizacji na niej innych celów inwestycyjnych, np. budowlanych, rolniczych czy przemysłowych (34%) oraz dla 29% Polaków – skutecznej ochrony wartości pieniądza niż w przypadku innych inwestycji.

– Grunt z roku na rok zyskuje na wartości od kilku do kilkunastu procent, a zdarza się czasem, że nawet kilkadziesiąt procent. Trzeba jednak pamiętać o płynności i o tym, że aby sprzedać ziemię po niezaniżonej cenie, od momentu wystawienia na sprzedaż trzeba odczekać średnio od trzech do sześciu miesięcy. Z naszych obserwacji wynika, iż sprzedaż gruntu po cenie, wynoszącej 80% wartości skraca cały proces do jednego miesiąca – zauważa Jakub Węglarski z Rodzinnych Inwestycji, firmy specjalizującej się w inwestycjach w ziemię.

Rodzinne inwestycje, czyli pewność i przewidywalność

Jak pokazują dane historyczne, ceny nieruchomości zawsze rosną. Trzymając je odpowiednio długo, nie sposób na nich stracić.

Sięgnijmy do przykładów dotyczących amerykańskiego rynku nieruchomości w latach 1965 – 2016 oraz w latach 2000 – 2020.  Z wykresów jasno wynika, że niezależnie od poziomu inflacji w danym momencie, wartość nieruchomości rośnie, w krótkim okresie przynajmniej o wartość inflacji, w dłuższym 2x szybciej od ogólnego poziomu wzrostu cen. Gospodarka USA jest dużo bardziej rozwinięta i nasycona, także może stanowić wyznacznik jaki czeka nasz kraj i rynek gruntów w następnych dekadach. Co warto zauważyć, nawet w po latach kryzysowych 2007-2008 na rynku USA odnotowano lekką korektę, a następnie odbicie ze zdwojoną siłą. Korektę mieliśmy również w trakcie pandemii koronawirusa, z wielkim prawdopodobieństwem czekają nas kolejne wzrosty. Trzeba pamiętać, że przedstawione dane dotyczą nieruchomości ogółem. Na rynku nieruchomości gruntowych zwykle panuje większa stabilizacja, a korekty zwykle są niezauważalne.

Kup sobie przyszły Manhattan

Wybierając inwestycję, warto zastanowić się, jak może wyglądać za 5,10 czy 25 lat. Być może słyszeliście o historii amerykańskiego Manhattanu, który kiedyś był niezagospodarowanym kawałkiem ziemi należącej do Indian Lenape, którzy wymienili ją na szklane koraliki za równowartość ówczesnych 24 dolarów…

Jaki jest morał? Ziemia będzie tylko drożeć. Zawsze zaczyna się od niezagospodarowanego terenu, potem powstają pierwsze domy, później większe osiedla, a jeśli zaczyna brakować miejsca, buduje się bloki i wieżowce, a ceny ziemi… rosną.

Posiadanie atrakcyjnego kawałka ziemi daje również poczucie bezpieczeństwa

i nadzieję na spokojną przyszłość. Obecnie powszechnieje również w naszym kraju zjawisko określane jako second home, czyli posiadanie drugiego domu, w którym można odpocząć od miejskiego zgiełku, jednocześnie normalnie pracując, dzięki upowszechnieniu się pracy zdalnej.

Warto wiedzieć, że gdyby w wyniku burzliwych losów sprawy miały pójść w niewłaściwym kierunku, to spadkobiercy będą mogli odzyskać własność nawet po kilkudziesięciu latach od podpisania aktu notarialnego. Inne inwestycje mogą zostać w tym czasie zwyczajnie rozkradzione.

Inwestorzy powinni mieć świadomość, że inwestycje w ziemię w perspektywie długoterminowej najczęściej przynoszą wymierny zysk. Chyba najlepszym tego

przykładem będzie poniższy wykres. W ciągu 25 lat ceny nieruchomości wzrosły w Polsce o ponad 535%, ceny złota o 622%, indeks notowań giełdowych WIG wzrósł o 935%, za to ziemia zyskała na wartości aż2120%! W tych niestabilnych czasach warto przynajmniej w zakresie inwestycji podjąć pewną decyzję i postawić na stabilne produkty.

 

Polecane

Artykuły z video